S úctou k ľuďom – cena za ohľaduplnú publicistiku o chudobe – odovzdávanie cien za rok 2024

Chudoba – téma, o ktorej sa (ne)hovorí – odovzdávanie cien za rok 2024

Slovenská sieť proti chudobe (SAPN – www.sapn.info), ako člen Európskej siete proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (EAPN – www.eapn.eu), v roku 2024 na Slovensku po prvýkrát udelí novinárske ocenenie „S úctou k ľuďom – cena za ohľaduplnú publicistiku o chudobe“ mediálnym príspevkom venovaným rôznym formám chudoby. Cena sa udeľuje vo viacerých krajinách Európy, v Rakúsku už od roku 2010*, vo Fínsku, Maďarsku a v Poľsku od roku 2016, v Srbsku a v Chorvátsku od roku 2017 a v Českej republike od roku 2023**. Cieľom ocenenia je podporiť kvalitnú publicistiku o chudobe, ktorá odráža rôzne aspekty chudoby, zaobchádza s ľuďmi žijúcimi v chudobe s rešpektom a venuje sa pozadiu a štrukturálnym príčinám chudoby. Ceny za najlepšie príspevky budú udelené na slávnostnom ceremoniáli 17. októbra 2024 pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe. V prvom ročníku prišlo až 50 nominácií, ktorým sa nesmierne tešíme a záštitu nad podujatím prevzal Verejný ochranca práv JUDr. Róbert Dobrovodský, PhD., LL.M.,.

Od začiatku nástupu do funkcie verejného ochrancu práv som považoval problematiku chudoby za jeden z najzávažnejších ľudskoprávnych problémov.

Osobitne dôležité je poskytovanie pomoci zraniteľným skupinám obyvateľstva, ktoré si nevie pomôcť samé. Vnímam to najmä v oblasti uplatňovania sociálnych práv, kde pochybenie v rozhodovaní, ale aj nekonanie orgánu, majú priamy dopad na schopnosť človeka zabezpečovať si základné životné potreby. Počas už takmer dvojročného mandátu, ktorý vykonávam, sa mi potvrdila téza, že chudobu, ktorá je príčinou aj následkom porušovania ľudských práv, možno považovať za jednu z najväčších ľudskoprávnych lekcií našej spoločnosti. Moje zistenia v teréne, ako aj vybavenia prvých podnetov len potvrdili to, čo som vyjadril už v inauguračnom príhovore pri skladaní sľubu do rúk predsedu národnej rady. Bol som si plne vedomý toho, že svoje päťročné funkčné obdobie začínam v pohnutých spoločenských časoch. Pnutie v spoločnosti, prehlbujúca sa chudoba, pokles reálnych príjmov, znižovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti či post-pandemické následky, podčiarkli význam rešpektovania ľudskej dôstojnosti. Považujem za nesmierne dôležité, tému chudoby scitlivovať v očiach verejnosti, ktorá je často plná predsudkov, hoci nevie, akým osudom si ten-ktorý jednotlivec prešiel. Práca novinárov, ktorí pristupujú k práci citlivo a s rešpektom k ľuďom žijúcich v chudobe, tu zohráva kľúčovú úlohu. Je to práve aj ich jazyk, ktorý môže ovplyvniť vnímanie tejto problematiky v očiach spoločnosti. Vaše oslovenie, prevziať záštitu nad 1. ročníkom udeľovania novinárskeho ocenenia „S úctou k ľuďom —cena za ohľaduplnú publicistiku o chudobe“, preto s radosťou prijímam.

Už vopred gratulujem všetkým oceneným a želám im veľa síl a energie v ich ďalšej práci, ktorá je v demokratickej spoločnosti nenahraditeľná.

S úctou,
JUDr. Róbert Dobrovodský, PhD., LL.M.
Verejný ochranca práv


 

Porota ceny za ohľaduplnú publicistiku o chudobe je v zložení:
  1. pani PhDr. Anna Galovičová, predsedníčka OZ Slovenská sieť proti chudobe a exekutívnou koordinátorkou pre Európsku sieť proti chudobe, je aj veľvyslankyňou Fóra náboženstiev sveta na Slovensku, je zakladateľkou a predsedníčkou Spoločnosti Slovensko-indického priateľstva.
  2. pani Michaela Vasiľová – predsedníčka Občianske združenie TYJAMY, členka platformy Zorale Romňa (Silné rómske ženy), pracuje v komunitnom centre ako terénna sociálna pracovníčka, je matka štyroch detí – samoživiteľka.
  3. pán Milan Kuruc – občiansky aktivista a odborár. Založil občianske združenie Pracujúca chudoba, ktoré sa zameriava na zlepšovanie pracovnoprávnej legislatívy v prospech zamestnancov.
  4. pani Ľubica Ďuržová – psychologička, amatérska spisovateľka a zrakovo postihnutá osoba, žiaľ teraz tu nemôže byť s nami, zastupuje ju jej manžel František Ďurža.
  5. pán Mgr. Tibor Šuľa, člen SAPN, šéfredaktor portálu Liptovmagazin.eu
  6. pán Marián Obert, OZ Proti prúdu / predajca Nota Bene, bývalý novinár
  7. pani Mgr. Zuzana Búriková – Sekeráková, PhD. – sociálna antropologička pracuje v Sociologickom ústave SAV, medzi jej výskumné záujmy patrí starostlivosť, platená práca v domácnosti, etika starostlivosti a domov. Medzi jej najdôležitejšie výskumy patrí výskum migrácie slovenských au pair pracujúcich vo Veľkej Británii, platených pracovníčok v domácnosti na Slovensku a starostlivosti o zahraničných klientov v slovenských domovoch pre seniorov. Jej súčasný výskum skúma prienik starostlivosti, dohľadu a technológie.
  8. pani PhDr. Zuzana Kusá, CSc., pracuje v Sociologickom ústave SAV, venuje sa hodnotám solidarity a ľudskej dôstojnosti vo verejných politikách a v spoločenskom diskurze. Spoluzakladala Slovenskú sieť proti chudobe (2004), ktorú v rokoch 2009 až 2014 aj viedla.

 

V kategórii print bola nominovaná séria článkov, ktoré v roku 2023 uverejnil mesačník Kapitál. Išlo o celoročný projekt s názvom Politiky chudoby, ktorého súčasťou boli viaceré reportáže a komentáre.

 

V kategórii online boli nominované príspevky:

 

V kategórii Televízia boli nominované príspevky:

S úctou,

PhDr. Anna Galovičová
O.Z. Slovenská sieť proti chudobe (SAPN)

 

           

Podujatie finančne podporila: Nadácia SLSP a ERSTE Stiftung. Partneri podujatia: Európska sieť proti chudobe, Rakúska sieť proti chudobe („Die Armutskonferenz„), OZ Proti prúdu / Nota Bene, OZ VAGUS, OZ Pracujúca chudoba a KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia. Ocenenie vyhlasuje: OZ Slovenská sieť proti chudobe (SAPN).

https://www.armutskonferenz.at/aktivitaeten/journalismuspreis-von-unten.html

** https://www.eapncr.org/aktuality/ceny-za-publicistiku-o-chudobe-poprve-udeleny
https://www.eapncr.org/aktuality/manzelka-prezidenta-republiky-eva-pavlova-predala-cenu-ozveny-chudoby-2024


Zdielať: